A physics student playing with an air hockey table (a frictionless surface) find
ID: 1423930 • Letter: A
Question
A physics student playing with an air hockey table (a frictionless surface) finds that if she gives the puck a velocity of 3.75 m/s along the length ( 1.85 m ) of the table at one end, by the time it has reached the other end the puck has drifted a distance 2.42 cm to the right but still has a velocity component along the length of 3.75 m/s . She concludes correctly that the table is not level and correctly calculates its inclination from the above information.
A) What is the angle of inclination?
Explanation / Answer
Let inclination be with horizontal.
Then accleration along incline = gsin().
Timetaken to reach other end = 1.85/3.75 = 0.493 s
s= (1/2) at2
2.42*10-2 = (1/2) *9.8*sin()*(0.493)2
= 1.164 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.