Question A straight conducting wire carries a 7.9 A current in the + y -directio
ID: 1424032 • Letter: Q
Question
Question
A straight conducting wire carries a 7.9 A current in the +y-direction.
Part A
Find the magnitude of the magnetic field that results in a force per unit length on the wire of 0.12 N/min the z-direction.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Find the direction of the magnetic field that results in a force per unit length on the wire of 0.12 N/min the z-direction.
Find the direction of the magnetic field that results in a force per unit length on the wire of 0.12 in the -direction.
A. y-direction B. +x-direction C. x-direction D. +y-directionExplanation / Answer
Since it's a perpendicular theta, and As F=IBL
B=F/IL, F/L=0.12 N/m
B=0.12/7.9=0.0152 T =15.20 mT, direction=+x
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.