a. 0.01727_kg b. 0.01985_kg c. 0.01216_kg d. 0.01968_kg e. 0.01153_kg f. 0.01384
ID: 1424452 • Letter: A
Question
a. 0.01727_kg b. 0.01985_kg c. 0.01216_kg d. 0.01968_kg e. 0.01153_kg f. 0.01384_kg The figure shows an m = 59-kg frictionless cylindrical piston (with diameter d = 11_cm) that floats on 1_mol of compressed gas at T_1 = 36degreeC. How far does the piston rise if the temperature is increased to T_2 = 420degreeC? 4. a. 276.2_cm b. 204.2.cm c. 393.7_cm d. 124.2_cm e. 166.6_cm f. 203.8_cm A(n) 90.0-kg student eats a 165-Calorie doughnut. To burn-it-off, he decides to climb the steps of a tall building. How high (in m) would he have to climb to expend an equivalent amount of work?Explanation / Answer
Here ,
m = 59 Kg
diameter , d = 11 cm
number of moles , n = 1
T1 = 36 degree C
T2 = 420 degree C
Pressure = Pa + mg/(area)
Pressure , P = 1.01 *10^5 + 59 * 9.8/(pi * (0.11/2)^2)
P = 1.62 *10^5 Pa
let the initial height is h1
Using ideal gas equation
P * V1 = n * R* T1
1.62 *10^5 * pi * (0.11/2)^2 * h1 = 1 * 8.314 * (36 + 273)
h1 = 1.669 m
for the final height h2
Using ideal gas equation
P * V2 = n * R* T2
1.62 *10^5 * pi * (0.11/2)^2 * h2 = 1 * 8.314 * (420 + 273)
h1 = 3.742 m
change in height = h1 - h2
change in height = 3.742 - 1.669
change in height = 2.073 m
the correct option is b) 204.2 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.