Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sky diver of mass 61 kg can slow herself to a constant speed of 95 km/h by ori

ID: 1424583 • Letter: A

Question

A sky diver of mass 61 kg can slow herself to a constant speed of 95 km/h by orienting her body horizontally, looking straight down with arms and legs extended. In this position, she presents the maximum cross-sectional area and thus maximizes the air-drag force on her. (a) What is the magnitude of the drag force on the sky diver? N (b) If the drag force is equal to bv2, what is the value of b? kg/m (c) At some instant she quickly flips into a "knife" position, orienting her body vertically with her arms straight down. Suppose this reduces the value of b to 53 percent of the value in Parts (a) and (b). What is her acceleration at the instant she achieves the "knife" position? m/s^2

Explanation / Answer

speed is constant

aceeleration = a = 0

Fnet = Fd - Fg


Fnet = m*a

Fd - Fg = 0


Fd = Fg

Fd = mg

Fd = 61*9.8 = 597.8 N <------------answer

(b)

Fd = bv^2

v = 95 km/h = 95*(5/18) = 26.4 m/s


597.8 = b*26.4^2


b = 0.86 kg/m <<-------------answer

(c)


if b' = 0.53b = 0.53*0.86


Fnet = Fg - Fd = m*a


(61*9.8)-(0.53*0.86*26.4^2) = 61*a

acceleration a = 4.6 m/s^2 <<<---------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote