A magnetic field of 0.50 G is directed straight down, perpendicular to the plane
ID: 1424587 • Letter: A
Question
A magnetic field of 0.50 G is directed straight down, perpendicular to the plane of a circular coil of wire that is made up of 300 turns and has a radius of 25 cm.
(a) If the coil is stretched, in a time of 13 ms, to a radius of 35 cm, calculate the induced emf across the coil during the process.
V
(b) Assuming the resistance of the coil is a constant 25 , what is the induced current in the coil during the process?
A
(c) What is the direction of the induced current in the coil (clockwise or counterclockwise, as viewed from above)?
The induced current in the loop is counterclockwise when viewed from above.The induced current in the loop is clockwise when viewed from above.
Explanation / Answer
EMF=-N/t
=(BAf-BAi)cos180=-0.50*10-4*{[(0.35)2-(0.25)2]}=-9.42*10-6
EMF=-300(-9.42*10-6)/0.013
EMF=0.217V
b) Induced current=EMF/25
i=0.217/25=0.0086A
C)Direction of induced current in coil is clockwise from above.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.