A circular area with a radius of 7.10 cm lies in the x - y plane. A) What is the
ID: 1424605 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 7.10 cm lies in the x-y plane.
A) What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.219 T that points in the +z direction?
B) What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.219 T that points at an angle of 53.0 from the +zdirection?
C) What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.219 T that points in the +y direction?
Explanation / Answer
A) phi = B*A*cos(0) = 0.219*pi*r^2 = 0.219*3.142*0.071^2 = 0.003468 Wb
B) phi = B*A*cos(53) = 0.219*pi*r^2*cos(53) = 0.219*3.142*0.071^2*cos(53) = 0.002087Wb
C) phi = B*A*cos(90) = 0 Wb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.