A 20.0-m-long uniform beam weighing 690 N rests on walls A and B, as shown in th
ID: 1424826 • Letter: A
Question
A 20.0-m-long uniform beam weighing 690 N rests on walls A and B, as shown in the figure (Figure 1)
AC=3m AB=12m BD=5m
I know that the max weight of someone to walk to the end of D without tipping is 690 N. Also that wall A's force is 0 N when standing on D while B's force is 1400 N when standing on D.
Find the forces that the walls A and B exert on the beam when the person is standing at a point 1.7 m to the right of B?
I keep getting 230>x>220 for A and 1170>x>1200 for B which is incorrect. If you could solve and express how you got the answer that would be excellent. Also,
Find the forces that the walls A and B exert on the beam when the person is standing 1.6 m to the right of A?
Thank you!
Explanation / Answer
this is little bit confusing
When 690 N person stands 1.7 m to the right of B then again taking point B as the pivot point:
Torques = 1.7(690) + 12(FA) = 1580 + 12(FA)
Torques = 5(690) = 3450N
1173 + 12(FA) = 3450
12(FA) = 3450 - 1173 = 2277N
FA = 2277/12 = 189 N
find FB use STATIC equilibrium of forces:
FA + FB = 690+690 = 1380
FB = 1380 - FA = 1380 - 189 = 1191 N
for part (d) repeat same process as in (c)
with a new sketch with W, 1.6 m to the right of A and using A as the pivot point
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.