You have a lightweight spring whose unstretched length is 4.0 cm. First, you att
ID: 1424854 • Letter: Y
Question
You have a lightweight spring whose unstretched length is 4.0 cm. First, you attach one end of the spring to the ceiling and hang a 2.6 g mass from it. This stretches the spring to a length of 5.4 cm . You then attach two small plastic beads to the opposite ends of the spring, lay the spring on a frictionless table, and give each plastic bead the same charge. This stretches the spring to a length of 4.7 cm .
What is the magnitude of the charge (in nC) on each bead?
I have already tried 2.63*10^-8 C.
Explanation / Answer
given
unstretched length is 4.0 cm
spring to the ceiling and hang a 2.6 g mass from it.
the spring to a length of 5.4 cm .
This stretches the spring to a length of 4.7 cm
charge = ?
using
F = - k . x
2.6 X 980 = - k X 1.4
k = - 2.6 X 980 / 1.4
k = - 1820 g/s2
agian taking F = - k. x
= 1820 X ( 4.7 - 4 )
= 1820 X 0.7
F = 1274 dynes
using the force equation is
F = 9 X 109 X q1 X q2 / r2
q1 = q2
1274 = 9 X 109 X q2 / 4.72
q2 = 1274 X 4.7 X 4.7 / 9 X 109
q2 = 3.1296 X 10-6
q = 1.76 X 10-3 C
the magnitude of the charge on each bead q = 1.76 X 10-3 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.