An average person can reach a maximum height of about 60 cm when jumping straigh
ID: 1424953 • Letter: A
Question
An average person can reach a maximum height of about 60 cm when jumping straight up from a crouched position. During the jump itself, the person's body from the knees up typically rises a distance of around 50 cm. To keep the calculations simple and yet get a reasonable result, assume that the entire body rises this much during the jump.
With what initial speed does the person leave the ground to reach a height of 60 cm?
In terms of this jumper's weight W , what force does the ground exert on him or her during the jump?
Explanation / Answer
Here,
height , h = 60 cm = 0.60 m
distance , d = 50 cm = 0.50 m
let the initial speed the person is v
v = sqrt(2 * g * h)
v = sqrt(2 * 9.8 * 0.60)
v = 3.43 m/s
the initial speed of person must be 3.43 m/s
---------------------
let the acceleration of jumper is a
Using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * d
3.43^2 = 2 * a * 0.50
a = 11.76 m/s^2
Now , force exerted on ground = m * (g + a)
force exerted on ground = m * (11.76 + 9.8)/(m * 9.8) W
force exerted on ground = 2.2 W
the force exerted on the ground is 2.2 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.