An average person can reach a maximum height of about 60 cm when jumping straigh
ID: 1315375 • Letter: A
Question
An average person can reach a maximum height of about 60 cm when jumping straight up from a crouched position. During the jump itself, the person's body from the knees up typically rises a distance of around 50 cm. To keep the calculations simple and yet get a reasonable result, assume that the entire body rises this much during the jump.
I need to answer this:
A) With what initial speed does the person leave the ground to reach a height of 60 cm?
and
b)In terms of this jumper's weight W , what force does the ground exert on him or her during the jump?
I know the answer to A is 3.43, but how do you do b and whats the answer?
Explanation / Answer
A) use the formula
V2 = 2gh
that gives
V = 3.43 m/s
b) W = mg
during the jump , the displacement of the body is d =0.5m
so the acceleration a = (V2-Vo2)/2d = 11.76 m/s2
net force applied by ground = m(g+a) = W/g(g+a) = 2.2 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.