An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an unc
ID: 1425542 • Letter: A
Question
An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an uncharged capacitor. The resistance in the circuit is R = 705.0 the capacitor has capacitance of C = 97.0 F and the battery maintains the emf of = 19.0 V. The switch is closed at time t = 0.0 s and the capacitor begins to charge. A. What is the time constant for this circuit? B. What is the charge on the capacitor after the switch has been closed for t = 4.45×10-2 s? C. What is the current through the circuit after the switch has been closed for t = 4.45×10-2 s? D. What is the voltage across the capacitor after the switch has been closed for t = 4.45×10-2 s?
Explanation / Answer
A) time constant = RC = 705 x 97 x 10^-6 = 0.0684 s
B) V = V0 [ 1 - e^(-t /RC)]
V = 19 [ 1 - e^(-0.0445 / 0.0684) ]
V = 9.09 Volt
Q = CV = 97 uF x 9.09 = 881.57 uC
C) I = (e - Vc) / R = (19 - 9.09) / 705 =0.014 A = 14 mA
d) V = 9.09 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.