26.37 A circuit consists of a series combination of 6.00 k and 4.50 k resistors
ID: 1425697 • Letter: 2
Question
26.37
A circuit consists of a series combination of 6.00 k and 4.50 k resistors connected across a 50.0-V battery having negligible internal resistance. You want to measure the true potential difference (that is, the potential difference without the meter present) across the 4.50 k resistor using a voltmeter having an internal resistance of 10.0 k.
Part A
What potential difference does the voltmeter measure across the 4.50 k resistor?
17.9
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining
Part B
What is the true potential difference across this resistor when the meter is not present?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
By what percentage is the voltmeter reading in error from the true potential difference?
SubmitMy AnswersGive Up
26.37
A circuit consists of a series combination of 6.00 k and 4.50 k resistors connected across a 50.0-V battery having negligible internal resistance. You want to measure the true potential difference (that is, the potential difference without the meter present) across the 4.50 k resistor using a voltmeter having an internal resistance of 10.0 k.
Part A
What potential difference does the voltmeter measure across the 4.50 k resistor?
17.9
VSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining
Part B
What is the true potential difference across this resistor when the meter is not present?
VSubmitMy AnswersGive Up
Part C
By what percentage is the voltmeter reading in error from the true potential difference?
%error = %SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
(A)
When Meter is present,
Req = R1 + R2*R3/(R2+R3)
Req = 6 + 4.5*10/ (4.5+10)
Req = 9.10 k ohm
I = V/R
I = 50.0/9.10
I = 5.49 mA
I1* 4.5 = I2*10.0
I2 = 0.45 * I1
I1 + I2 = 5.49 mA
I1 = 5.49/1.45 mA
I1 = 3.79 mA
Potential Difference measure, V = I1*R
V = 3.79 * 4.5
V = 17.06 V
(B)
When Meter is not present,
Req = R1 + R2
Req = 6 + 4.5 = 10.5 k ohm
I = 50.0/10.5
I = 4.76 mA
True potential difference across this resistor, V = I*R
V = 4.76 * 4.5
V = 21.42 V
(C)
Error % = (21.42 -17.06)/21.42 * 100%
Error % = 20.35 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.