A 800- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the ori
ID: 1426492 • Letter: A
Question
A 800- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 25.0 km/h in a direction of 25 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 28 km/h at -43 o with respect to the positive x axis. The initial speed of the lighter car is 66.1 km/h. What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)?
The correct answer is 337.5 degrees. Please explain step-by-step how to arrive at this answer.
1 m1//) m2 2 Figure 721 Problem 7.50. 2Explanation / Answer
let the car m1 move at an angle a from the x-axis in the clockwise direction
conserving the momentum in x-direction
m1u1cos a + 0 = m1v1 cos 25 + m2v2 cos 43
800*66.1*5/18 * cos a = 800*25*5/18 cos 25 + 1500*28*5/18 * cos 43
cos a = 0.92
a = 22.53 degree from the x-axis in clockwise direction
angle in the counterclockwise direction = 360 - 22.53 = 337.46 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.