1.a ball rolls horizotally with a speed of 7.8 m/s off the edge of tall platform
ID: 1426707 • Letter: 1
Question
1.a ball rolls horizotally with a speed of 7.8 m/s off the edge of tall platform.
part A if the ball and 7.5 m from the point on the ground directly beow the edge of the platform, what is the height of the palform?h=__m 2.. a
2. 1100 kg automobile travels at 80 km/h.
part A. whats the kinetic energy?___J
part b what network would be required to bring it to stop?
3. A 4.2 kg ball with a velocity of 3.0 m/s in the +x-direction collides head-on elastically with a stationary 1.9 kg ball.
Part A What is the speed of the first ball after the collision? v = m m/s
Part B What is the direction of the velocity of the first ball after the collision? +x-direction or x-direction
Part C What is the speed of the second ball after the collision?
Part C What is the direction of the velocity of the second ball after the collision?n+x-direction or x-direction
Explanation / Answer
1 ) the time taken by the ball to reach ground
T = distance / speed =7.5 / 7.8
= 0.96 s
Height ( vertical distance traveled ) = ut + gt^2/2
Since initial vertical velocity u = 0
h = gt^2 /2 = 9.81 * 0.96^2 /2
= 4.52 m
2) a ) kinetic energy E k = m v^2 /2
Given m = 1100 kg
v = 80 km /h = 22.2 m/s
E k = 1100 × 22 2 ^2 /2
= 27.16 *10^4 J
2) b ) questions is not incomplete and wrong.
3 ) A) given
m1 = 4.2 kg u 1 = 3m/s
m 2 = 1.9 kg u 2 =0
For a elastic collision
final velocity v 1 = u 1 ( m1 - m2 )/(m1 + m 2) + u 2 (2* m2 /m1 + m2 )
v 1 = 3 ( 4.2 - 1.9 )/ (4.2 + 1.9 ) + 0
= 1.131 m/s
B) since m 1 > m 2
Direction will be + x
C) v2 = u 2 (m 2 - m1)/(m1 + m2) + u1(2m1/m1+m2)
= 0 + 3 ( 2*4.2 / 4.2+1.9)
4.13 m /s
D) direction is + x
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.