A ball is thrown with a speed of 1.00m/s at an angle of 85.0o above the horizont
ID: 1427061 • Letter: A
Question
A ball is thrown with a speed of 1.00m/s at an angle of 85.0o above the horizontal. How far does the ball fly before hitting the ground? Prob(3.2) A ball is thrown with a speed of 1.00m/s at an angle of 85.0o above the horizontal. How high is the ball at its highest point? Prob(3.3) A ball is thrown with a speed of 2.00m/s at an angle of 75.0o above the horizontal. How far does the ball fly before hitting the ground? Prob(3.4) A ball is thrown with a speed of 2.00m/s at an angle of 75.0o above the horizontal. How high is the ball at its highest point? Prob(3.5) A ball is thrown with a speed of 3.00m/s at an angle of 65.0o above the horizontal. How far does the ball fly before hitting the ground? Prob(3.6) A ball is thrown with a speed of 3.00m/s at an angle of 65.0o above the horizontal. How high is the ball at its highest point?
Explanation / Answer
here,
initial speed of the ball , u = 1 m/s
theta = 85 degree
(a)
the horizontal range , R = u^2* sin(2*theta) /g
R = 1^2 * sin(85 * 2) /9.8
R = 0.0177 m
the horizontal distance is 0.0177 m
(b)
the maximum height , hmax = u^2 * sin^2(theta) /2g
hmax = ( 1 * sin(85))^2 /( 2 * 9.8)
hmax = 0.051 m
the maximum height is 0.051 m
(c)
u' = 2 m/s and theta' = 75 degree
the horizontal range , R = u'^2* sin(2*theta') /g
R = 2^2 * sin(75 * 2) /9.8
R = 0.204 m
the horizontal distance is 0.204 m
(d)
the maximum height , hmax = u'^2 * sin^2(theta') /2g
hmax = ( 2 * sin(75))^2 /( 2 * 9.8)
hmax = 0.38 m
the maximum height is 0.38 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.