A ball is thrown toward a cliff of height h with a speed of 33 m/s and an angle
ID: 1531535 • Letter: A
Question
A ball is thrown toward a cliff of height h with a speed of 33 m/s and an angle of 60 degree above horizontal. It lands on the edge of the cliff 3.3 s later. How high is the cliff? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What was the maximum height of the ball? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the ball's impact speed? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
v = 33sin60 = 28.58 m/s
vertical position in time
h = h + vt + ½gt²
h = 0 + 28.58(3.3) + ½(-9.8)3.3²
h = 40.953m
b) What was the maximum height of the ball?
v² = v² + 2as
at max height, vertical velocity = 0
0² = 28.58² + 2(-9.8)s
s = 41.674 m
c) What is the ball s impact speed?
v² = v² + 2as
v² = 33² + 2(-9.8)(40.953)
v =16.92 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.