A ball is thrown horizontally from the top of a 69.0-m building and lands 119.8
ID: 1868889 • Letter: A
Question
A ball is thrown horizontally from the top of a 69.0-m building and lands 119.8 m from the base of the building. Ignore air resistance. (Assume the ball is thrown in the +x direction and upward to be in the +y direction.) (a) How long (in s) is the ball in the air? (b) What must have been the initial horizontal component of the velocity (in m/s)? (Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s (c) What is the vertical component of the velocity (in m/s) just before the ball hits the ground? (Indicate the direction with the sign of your answer.) (d) What is the velocity (in m/s) (including both the horizontal and vertical components) of the ball just before it hits the ground? magnitude direction counterclockwise from the +x-axisExplanation / Answer
(a) height of the building, h = 69.0 m
suppose the ball remains in air for t sec.
use the expression -
s = u*t + (1/2)*g*t^2
put the values -
69 = 0 + 0.5*9.81*t^2
=> t = 3.75 s
(b) here, d = 119.8 m
so, the initial horizontal component of the velocity = 119.8 / 3.75 = 31.95 m/s
(c) vertical component of the velocity just before the ball hits the ground -
use the expression -
v = u + a*t
v = 0 + 9.81*3.75 = 36.79 m/s
(d) Final velocity of the ball just before it hits the ground -
v = sqrt[31.95^2 + 36.79^2] = 48.73 m/s
direction, theta = tan^-1(36.79 / 31.95) = 49.0 deg counterclockwise from the +x - axis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.