A ball is shot vertically upward from the surface of another planet. A plot of y
ID: 1652475 • Letter: A
Question
A ball is shot vertically upward from the surface of another planet. A plot of y versus t for the ball is shown in the figure, where y is the height of the ball above its starting point and t = 0 at the instant the ball is shot. The figure's vertical scaling is set by ys = 27.0 m. What are the magnitudes of (a) the free-fall acceleration on the planet and (b) the initial velocity of the ball?
(a) Number UnitsThis answer has no units° (degrees)mkgsm/sm/s^2NJWN/mkg·m/s or N·sN/m^2 or Pakg/m^3gm/s^3times
Explanation / Answer
Given that
height y=27 m
the acceleration in free-fall case a=9.8 m/s^2
now we find the initial velocity of the ball
h=u^2/2g
27=u^2/2*9.8
initial speed u=16.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.