A ball is kicked from a location 7, 0, ?6 (on the ground) with initial velocity
ID: 251183 • Letter: A
Question
A ball is kicked from a location 7, 0, ?6 (on the ground) with initial velocity ?11, 17, ?2 m/s. The ball's speed is low enough that air resistance is negligible. I'm completely lost on this one. Please help
A ball is kicked from a location 7, 0,-6) (on the ground) with initial velocity -11, 17,-2) m/s. The ball's speed is low enough that air resistance is negligible. (a) What is the velocity of the ball 0.3 seconds after being kicked? (Use the Momentum Principle!) m/s (b) In this situation (constant force), which velocity will give the most accurate value for the location of the ball 0.3 seconds after it is kicked? the initial velocity of the ball the arithmetic average of the initial and final velocities the final velocity of the ball (c) What is the average velocity of the ball over this time interval? avg m/s (d) Use the average velocity to find the location of the ball 0.3 seconds after being kicked. Now consider a different time interval: the interval between the initial kick and the moment when the ball reaches its highest point. We want to find how long it takes for the ball to reach this point, and how high the ball goes. (e) What is the y-component of the ball's velocity at the instant when the ball reaches its highest point (the end of this time interval)? m/s (f) Fill in the missing numbers in the equation below (update form of the Momentum Principle: mVyf= mvyit Fet, yap =m (g) How long does it take for the ball to reach its highest point? (h) Knowing this time, first find the y-component of the average velocity during this time interval, then use it to find the maximum height attained by the ball.Explanation / Answer
I take it that the vertical direction is the middle value ("0" = "on the ground" and you have only the middle velocity component changing due to gravity).
After 0.3s, Vy = Vo + at = 18m/s - 9.8m/s² * 0.3s = 15.06 m/s agreed
Then the avg Vy = (18+15.06)m/s / 2 = 16.58 m/s
and the average velocity of the ball is
Vavg = sqrt( (1)² + (16.58)² + (-2)²) m/s = 16.73m/s
Then after 0.3s the location is <7 - 11*0.3, 0 + 16.58*0.3, -6 - 2*0.3>
y component at max height = 0.
m * 0 = m * 18m/s + m * g * t
-18m/s = -9.8m/s * t
t = 1.8 s
Vavg,y = 18m/s / 2 =9 m/s
max height = Vavg * t =9m/s * 1.8s = 16.2m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.