A ball is kicked from the edge of a mountain 200m above the ground with an initi
ID: 2218542 • Letter: A
Question
A ball is kicked from the edge of a mountain 200m above the ground with an initial velocity of 30.0m/s at an angle of 30 degrees with the horizontal. Calculate a)how high the ball will rise above the ground below b)how long it will take to reach that height c)how far from the base of the mesa it will land on the ground d)how long it will take to hit the ground e)and its velocity just before it hits the ground. PLEASE I NEED THE WHOLE QUESTION AND VERY DETAILED SO I CAN UNDERSTAND IT ITS PREPARATION FOR FINAL EXAMExplanation / Answer
horizontal velocity=vx=30cos30=26m/s vertical velocity=vy=15m/s a)v^2-u^2=2*a*s -15^2=-2*9.8*s s=11.48m from 200m so toal height=211.48m b)v=u+a*t 15=9.81*t t=1.53sec c)from highest point to the point till it falls back, s=u*t+(0.5*a*t^2) 211.48=(0.5*9.81*t^2) t=6.57sec so total time=8.1sec so horizontal distance=26*8.1=210.5m d)total time=8.1sec e)vx=26m/s vy^2=2*9.81*211.48 vy=64.4m/s so velocity=69.46m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.