A constant current of I = 15 A exists in a solenoid whose inductance is L = 31.1
ID: 1427122 • Letter: A
Question
A constant current of I = 15 A exists in a solenoid whose inductance is L = 31.1 H. The current is then reduced to zero in a certain amount of time. (a) If the current goes from 15 to 0 A in a time of 75 ms, what is the emf e m f induced in the solenoid? e m f = (b) How much electrical energy is stored in the solenoid? (Consider the initial energy stored.) E = (c) At what rate P must the electrical energy be removed from the solenoid when the current is reduced to 0 A in a time of 75 ms? Note that the rate at which energy is removed is the power. P =
Explanation / Answer
I = 15 A
L = 31.1 H
induced emf = - L di/dt = - 31.1* (0-15) / ( 75*10-3 ) =
emf = 6220 Volt ...............a
b energy E = 1/2L*i2 = 0.5* 31.1 * 152 = 3498.75 J
C power = dE/dt = 3498.75 J / 75*10-3 = 46650
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.