Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A constant current of I = 15 A exists in a solenoid whose inductance is L = 18.9

ID: 1595175 • Letter: A

Question

A constant current of I = 15 A exists in a solenoid whose inductance is L = 18.9 H. The current is then reduced to zero in a certain amount of time L (a) If the current goes from 15 to 0 A in a time of 75 ms, what is the emf epsilon induced in the solenoid? How much electrical energy is stored in the solenoid? (Consider the initial energy stored.) At what rate P must the electrical energy be removed from the solenoid when the current is reduced to 0 A in a time of 75 ms? Note that the rate at which energy is removed is the power.

Explanation / Answer

L = 18.9 H
e = L*di/dt
e = 18.9 * 15/(75*10^-3) V
e = 3780 V

(b)
E = 1/2 * L * i^2
E = 1/2 * 18.9 * 15^2
E = 2126.25 J

(c)
P =E/t = 2126.25/(75*10^-3)
P = 28350 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote