A cylindrical capacitor has an inner conductor of radius 2.8 mm and an outer con
ID: 1427264 • Letter: A
Question
A cylindrical capacitor has an inner conductor of radius 2.8 mm and an outer conductor of radius 4.0 mm . The two conductors are separated by vacuum, and the entire capacitor is 2.1 m long. Part A What is the capacitance per unit length? Part B The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 350 mV . Find the charge (magnitude and sign) on the inner conductor. Part C The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 350 mV . Find the charge (magnitude and sign) on the otter conductor.
Explanation / Answer
(a)
Radius of inner conductor of a cylindrical capacitor= a = 2.8 mm
Radius of outer conductor = b = 4mm .
The two conductors are separated by vacuum.Length of entire capacitor =L= 2.1 m
The capacitance per unit length = C/L= 2pi(eo)/ln(b/a)
The capacitance per unit length = C/L= 55.60619*10^-12/ln(4.0/2.8)
The capacitance per unit length = C/L= 55.60619*10^-12/0.356675
The capacitance per unit length = C/L= 1.556*10^-10 F = 15.56*10-11F
(b)
The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 350 mV .
The charge (magnitude and sign) on both conductors= q =CV
q =( 15.56*10-11 )*2.1*0.35
Charge on outer= q = + 1.14366*10^-10 C
Charge on inner= q = - 1.14366*10^-10 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.