A cylindrical capacitor has an inner conductor of radius 2.2 mm and an outer con
ID: 1595824 • Letter: A
Question
A cylindrical capacitor has an inner conductor of radius 2.2 mm and an outer conductor of radius3.3 mm . The two conductors are separated by vacuum, and the entire capacitor is 2.6 m long.
Part B
The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 400 mV . Find the charge (magnitude and sign) on the inner conductor.
Express your answer with the appropriate units.
Part C
The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 400 mV . Find the charge (magnitude and sign) on the otter conductor.
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
The capacitance of a cylindrical capacitor is:
C = 2 pi k epsilon0 L / [ln(b/a)]
C = 2 x 3.14 x 1 x 8.85 x 10^-12 x 2.6/[ln(3.3/2.2)] = 3.56 x 10^-10 F
Per unit length capacitance is: 1.37 x 10^-10
B)Q = CV
Q = 1.37 x 10^-10 x 340 x 10^-3 = 4.66 x 10^-11
Hence, Q = + 4.66 x 10^-11 C
C)Charge on outer is:
Q = - 4.66 x 10^-11 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.