Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A capacitor of C = 0.2 mu F initially charged to 3.0 V is discharged through a r

ID: 1427386 • Letter: A

Question

A capacitor of C = 0.2 mu F initially charged to 3.0 V is discharged through a resistor. The time constant of the RC circuit is 0.6 s. The resistance of the resistor is 3.0 M Ohm. 6.0 M Ohm. 12.0 M Ohm. Two long straight parallel wires carry currents of the same magnitude 10 A in the opposite directions. They are separated by a distance d = 10 cm. The forces between them are 2.0 Times 10^-6 N/m, attractive. 2.0 Times 10^-4 N/m, repulsive. 2.0 Times 10^-6 N/m, repulsive. 2.0 Times 10^-4 N/m, attractive. A capacitor of C = 0.2 mu F initially charged to 3.0 V is discharged through a resistor. The time constant of the RC circuit is 0.6 s. The resistance of the resistor is 3.0 M Ohm. 6.0 M Ohm. 12.0 M Ohm. Two long straight parallel wires carry currents of the same magnitude 10 A in the opposite directions. They are separated by a distance d = 10 cm. The forces between them are 2.0 Times 10^-6 N/m, attractive. 2.0 Times 10^-4 N/m, repulsive. 2.0 Times 10^-6 N/m, repulsive. 2.0 Times 10^-4 N/m, attractive. A horizontal long wire carries a current of 10 A flowing from the right to the left. The magnetic field produced by the current at point P (as shown in Fig.1 on the blackboard) is 2.0 Times 10^-5 T, into the plane. 2.0 Times 10^-5 T, out of the plane, 2.0 Times 10^-7 T, into the plane, 2.0 Times 10^-7 T, out of the plane. A coil of 10 turns and cross section 2.4 Times 10^-3 m^2 carries current of 2.0 A. The magnetic moment is 4.8 Times 10^-2 A m^2. 1.2 Times 10^-2 A m^2. 2.4 Times 10^-2 A m^2. A long solenoid carried a current of 10 A (as shown Fig.2. on the blackboard). The coil is wound 500 turns per meter The direction of the magnetic field in the solenoid pointing to the left. to the right. The magnitude of the magnetic field in the solenoid is 6.28 Times 10^-2 T. 6.28 Times 10^-3 T. 6.28 Times 10^-4 T.

Explanation / Answer


6)


capacitance C=0.2 uF


battery potential V=3v


time constant T=0.6 sec


T=R*C


0.6=R*0.2*10^-6


=====> R=3*10^6 ohms


resistance R=3 Mohms


b)


current in each wire, i1=i2=i=10 A


separation between wire, d=10cm =10*10^-2 m


force per unit length on each wire is,


F/l=uo/2pi*i1*i2/d


=(4pi*10^-7/2pi)*(10*10/10*10^-2)


=2*10^-4 N/m ( repulsive)

9)


no of turns N=10


cross section area, A=2.4*10^-3 m^2


current i=2 A


magnetic moment M=N*i*A


M=10*2*2.4*10^-3


M=4.8*10^-2 A*m^2


11)


current i=10 A


no of turns per unit length, n=500 turns/m


magnetic field B=uo*n*i


B=4pi*10^-7*500*10


B=6.28*10^-3 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote