a heat engine takes 2.5 mol of an ideal gas through the reversible cycle abca, o
ID: 1427448 • Letter: A
Question
a heat engine takes 2.5 mol of an ideal gas through the reversible cycle abca, on the PV diagram shown in the figure the path bc is an isothermal process. the temperature at C is 710k and the volumes at a and c are .018m^3 and .17m^3, respectively. the molar heat capacity at constant volume of the gas is CV=37 J /mol K and the ideal gas constant is R= 8.314 j/mol k find the following values
Explanation / Answer
First, I calculated the temperature and pressures at points a, b, and c using PV = nRT.
Point A:
V = 0.018 m^3
T = 710 K
P = (2.5)(8.31)(710) / 0.018 = 819458.33 Pa
Point C:
V = 0.17 m^3
T = 710 K
P = nRT / v = (2.5)(8.31)(710) / 0.17 = 86766.176 Pa
Point B:
V = 0.018 m^3
T = PV / NR = (86766.176)(0.018) / (2.5)(8.31) = 75.176 K
P = 86766.176 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.