On a frictionless horizontal air table, put k A (with mass 0.249 kg) is moving t
ID: 1427487 • Letter: O
Question
On a frictionless horizontal air table, put k A (with mass 0.249 kg) is moving toward puck B (with mass 0.375 kg), which is initially at rest. After the collasion, puck A has velocity 0.125 m/s to the left, and puck B has velocity 0.646 m/s to the right. What was the speed v_ of puck A before the collision? If you are required to use the answer obtained for a subsequent hint or part. Use your unrounded/full precision answer Calculate Delta K, the change in the total kinetic energy of the system that occurs during the collisionExplanation / Answer
A)
given
mA = 0.249 kg
mB = 0.375 kg
VBi = 0
after collision
vAf = -0.125 m/s
vBf = 0.646 m/s
vAf = ?
A) Apply conservation of momentum
mA*vAi + mB*Vbi = mA*vAf + mB*vBf
0.249*vAi + 0 = 0.249*(-0.125) + 0.375*0.646
vAi = 0.211125/0.249
= 0.858 m/s
B ) delta_KE = KEf - KEi
= 0.5*mA*vAf^2 + 0.5*mB*vBf^2 - 0.5*mA*VAi^2
= 0.5*0.249*0.125^2 + 0.5*0.375*0.646^2 - 0.5*0.249*0.848^2
= -9.03*10^-3 J
negative sign indicates final kinetic energy is lesss than initial kinetic energy.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.