A 5.30 m length of 2.1 mm -diameter wire carries a 790 mA current when 18.0 mV i
ID: 1428408 • Letter: A
Question
A 5.30 m length of 2.1 mm -diameter wire carries a 790 mA current when 18.0 mV is applied to its ends. The drift velocity is 2.1×105 m/s .
a)Determine the resistance R of the wire
b)Determine the resistivity
c) determine the current dencity
d) determine the electic field inside the wire
e) determine the number n of free electons per unit voulme
Explanation / Answer
Given
length l = 5.3 m
diameter d = 2.1mm , radiur r = d/2 = 1.05 mm = 1.05 * 10^-3 m
current I = 0.79 A
voltage V = 0.018 V
drift velocity vd = 2.1 * 10^-5 m/s
a) resistance
R = V / I = 0.018/0.79
R = 0.023 ohm
b) resistivity
rho = R * A / l
rho = 0.23 * 3.14 * sqr( 1.05 * 10^-3) / 5.3
rho = 1.5 * 10^-5 ohm-m
c)
current density J = I / A
J = 0.79/3.14*sqr(1.05 * 10^-3)
J = 2.28 * 10^5 A / m^2
d)
electric field E = V/d = 0.018 / 5.3
E = 3.3 * 10 ^-3 V/m
e)
n = J / e * A
n = 2.28 * 10^5 / 1.6 * 10^-19 * 3.14 * sqr(1.05 * 10^-3)
n = 0.4116 * 10^30 electrons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.