A 5.30 m length of 2.2 mm diameter wire carries a 775 mA current when 24.0 mVis
ID: 1762309 • Letter: A
Question
A 5.30 m length of 2.2 mm diameter wire carries a 775 mA current when 24.0 mVis applied to its ends. Assume the drift velocity is 1.7 ×10-5 m/s. (a) Determine the resistance R of thewire.1
(b) Determine the resistivity, .
2 ·m
(c) Determine the magnitude of the current density j.
3 A/m2
(d) Determine the magnitude of the electric field inside thewire.
4 V/m
(e) Determine the number n of free electrons per unitvolume.
5 m-3 (a) Determine the resistance R of thewire.
1
(b) Determine the resistivity, .
2 ·m
(c) Determine the magnitude of the current density j.
3 A/m2
(d) Determine the magnitude of the electric field inside thewire.
4 V/m
(e) Determine the number n of free electrons per unitvolume.
5 m-3
Explanation / Answer
a) V = iR R = V / i = 24.0 mV / 775 mA = 0.0309 b) = RA / L = 0.0309*0.0000152m2 /5.30 m = 8.86 x 10-8-m c) J = i / A = 775 mA / 0.0000152m2 = 50986 A/ m2 d) E = J = 50986 A/ m2* 8.86 x 10-8 -m = 4.517 x 10-3V/m e) n = J / vde = ........ d) E = J = 50986 A/ m2* 8.86 x 10-8 -m = 4.517 x 10-3V/m e) n = J / vde = ........Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.