A pendulum with a cord of length r = 0.950 m swings in a vertical plane (see fig
ID: 1429111 • Letter: A
Question
A pendulum with a cord of length
r = 0.950 m
swings in a vertical plane (see figure). When the pendulum is in the two horizontal positions
= 90°
and
= 270°,
its speed is 5.00 m/s.
(a) Find the magnitude of the radial acceleration for these positions.
________m/s2
(b) Find the magnitude of the tangential acceleration for these positions.
________m/s2
(c) Calculate the magnitude and direction of the total acceleration.
Explanation / Answer
a)
ar = v^2/r
= 5^2/0.95
=26.3 m/s^2
For both positions
b)
at = g*sin
at = 90°
at = g*sin
=g*sin 90
= g
= 9.8 m/s^2
at = 270°
at = g*sin
=g*sin 270
= -g
= -9.8 m/s^2
c)
at = 90°
magnitude = sqrt (26.3^2 + 9.8^2) = 28.1 m/s^2
direction = atan (at/ar) = atan (9.8/26.3) = 20.4 degree
at = 270°
magnitude = sqrt (26.3^2 + 9.8^2) = 28.1 m/s^2
direction = atan (at/ar) = atan (-9.8/26.3) = -20.4 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.