Chapter 08, Problem 038 The figure shows a plot of potential energy U versus pos
ID: 1429423 • Letter: C
Question
Chapter 08, Problem 038 The figure shows a plot of potential energy U versus position x of a 0.270 kg particle that can travel only along an x axis under the influence of a conservative force. The graph has these values: UA = 9 J, UC = 20 J and UD = 24 J. The particle is released at the point where U forms a “potential hill” of “height” UB = 12 J, with kinetic energy 6.50 J. What is the speed of the particle at (a)x = 3.5 m and (b)x = 6.5 m? What is the position of the turning point on (c) the right side and (d) the left side? Please explain equations
Explanation / Answer
here,
UB = 12 J and KEB = 6.5 J
m = 0.27 kg
(a)
at x = 3.5 ,
let the speed be v
using conservation of energy
UB + KEB = UA + 0.5 * m * v^2
12 + 6.5 = 9 + 0.5 * 0.27 * v^2
v = 8.39 m/s
(b)
at x = 6.5 ,
let the speed be v
using conservation of energy
UB + KEB = U0 + 0.5 * m * v^2
12 + 6.5 = 0 + 0.5 * 0.27 * v^2
v = 11.71 m/s
(c)
when the rate of change of potential energy changes ,
that point is known as the turning point
the turning point on the right side is x = 7 m
(d)
the turning point on the left side is at x = 4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.