a https//session.masteringphysics.com/myct/itemView? session.masteringphysics.co
ID: 1429742 • Letter: A
Question
a https//session.masteringphysics.com/myct/itemView? session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-58595122 CHZ HW Assignment Problem 7.74 Problem 7.74 Part A A small object with mass m 0.0900 kg moves along the +z-axis. The only force on the object is a conservative force that has the U(z)=-or2 + 2, where at: 550 J/ and -0.300 J/m3 The object is released from rest at small when the object is at = 4.00 m, what is its speed? Express your answer with the appropriate units. function IA 1 u 284.4 im Submit My Answers Glve Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part B When the object is at z 4 00 m what is the magnitude of its acceleration? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
A)
KE= - PE
1/2mv^2 = -(-5.50x^2+0.300x^3)
At x=4.0m
½*0.09*v^2= -(-5.50*4^2+0.300*4^3) => v= 39.1 m/s
B) a= F/m = [-dU/dx]/m = [-d/dx(-5.50x^2+0.300x^3)] = [(11.0-0.9x)x]/m
At x=4.0m
a=[(11.0-0.9*4)4]/0.09 = 328.9 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.