A helicopter flies to the right (in the + x direction) at a constant speed of 16
ID: 1430117 • Letter: A
Question
A helicopter flies to the right (in the +x direction) at a constant speed of 16 m/s, parallel to the surface of the ocean. A 1100 kg package of supplies is suspended below the helicopter by a cable as shown in the figure: the package is also traveling to the right in a straight line, at a constant speed of 16 m/s.
Choose the package as the system. What is the rate of change of the momentum of the system?
What is the magnitude of the tension in the cable supporting the package?
Write the force exerted on the package by the cable as a vector.
What is the magnitude of the force exerted by the air on the package?
Write the force on the package by the air as a vector.
d/dt = kg · m/s/sExplanation / Answer
Here, theta = tan-1(4.5/11) = 22.25 degree
=> 1100 * 9.8 = T * cos22.25
=> T = 11647.25 N
a) rate of change of momentum = 11647.25 * sin 22.25
= 4410.21 kg · m/s/s
b) magnitude of the tension in the cable = 11647.25 N
c) force exerted on the package by the cable as a vector = 4410.21 i + 10780 j N
d) the magnitude of the force exerted by the air on the package = 4410.21 N
e) force on the package by the air as a vector = - 4410.21 i N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.