During the winter break you go sledding with your friends. The hill you are sled
ID: 1430497 • Letter: D
Question
During the winter break you go sledding with your friends. The hill you are sledding on is L = 10 m long (that's the distance along the slope, not the vertical height of the slope) and slopes at an angle of theta = 25 degrees. At the bottom of the hill is a long horizontal stretch of snow where you slow down and stop. If you start with zero velocity at the top of the hill and you stop a distance d = 28 m from the bottom of the hill, what is the coefficient of friction, mu_k of the sled on the snow? Assume it is the same on both the hill and along the horizontal. Give your answer to at least three significant figures to avoid your answer being counted wrong due to rounding. You answer will not be graded on the number of significant figures you give.Explanation / Answer
here,
L = 10 m
theta = 25 degree
height of hill , h = L * sin(theta)
h = 10 * sin(25)
h = 4.23 m
let the velocity at the bottom be u
using conservation of energy
0.5 * m * u^2 = m * g * h
0.5 * u^2 = 9.8 * 4.23
u = 9.11 m/s
d= 28 m
let the accelration be a
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * d
0 - 9.11^2 = 2 * a * 28
a = - 1.48 m/s^2
let the coefficient of friction be uk
uk * g = a
uk = 0.151
the coefficient of static friction is 0.151
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.