During the spring semester an enterpricing junior decided to operate a Larry\'s
ID: 2354817 • Letter: D
Question
During the spring semester an enterpricing junior decided to operate a Larry's lemonade stand at the beach rather than work at his normal summer job. This franchise offers a single product that is available in a single size. The variable cost per cup is estimated to be $0.20. The fixed costs (fees,permits,rental of concession stand,etc) are estimated to be $4000.What is the unit cost of a cup of lemonade if he anticipates selling 5000 cups during the course of the summer?
Please make sure it's exactly correct, that means a lot to me because I have only one attempt to answer that. Multiple people answering will help me. Thanks
Explanation / Answer
Total cost = Fixed cost + Var cost = $4000+5000*$0.20 = $5000 SO Cost per cup = Total cost/Total no of cups sold = $5000/5000 = $1.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.