For an ideal battery ( r = 0 ohms), closing the switch in the figure below does
ID: 1430502 • Letter: F
Question
For an ideal battery (r = 0 ohms), closing the switch in the figure below does not affect the brightness of bulb A. In practice, bulb A dims just a little when the switch closes. To see why, assume that the 2.67 V battery has an internal resistance r = 1.82 ohms and that the resistance of a glowing bulb is R = 6.00 ohms.
a) What is the current through bulb A when the switch is open?
b) What is the current through bulb A after the switch has closed?
c) By what percentage does the current through A change when the switch is closed?
Explanation / Answer
Here,
a)
when the switch is open
Using Ohm's Law
Current in Bulb A , IAi = E/(r + R)
IAi = 2.67/(1.82 + 6)
IAi = 0.341 A
the current through bulb A when the switch is open is 0.341 A
b)
when the switch is closed
for the equivalent resistance
Req = r + RA * RB/(RA + RB)
Req = 1.82 + 6 * 6/(6 + 6)
Req = 4.82 Ohm
current in A , IAf = (2.68/4.82) * (6/(6 + 6))
IAf = 0.278 A
the current through bulb A after the switch has closed is 0.278 A
c)
percentage of current in A = (IAf - IAi)/IAi * 100
percentage of current in A = (0.278 - 0.341)/0.341 * 100
percentage of current in A = -18.75 %
percentage does the current through A change when the switch is closed is -18.75 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.