A ball with mass m=1.72 kg is attached to a peg at point C using a length of mas
ID: 1430796 • Letter: A
Question
A ball with mass m=1.72 kg is attached to a peg at point C using a length of massless string of L=1.54m. It is released from the top of a vertical circle (gravity points down on the page) with speed v=4.01m/s as shown in the figure. Defining the angle as shown, what is the ball's speed at ?=21.7?
I have also attached a JPEG Image of a diagram of this problem. Thanks for your help!
A ball with mass m = 1.72 kg is attached to a peg at point C using a length of massless string of L = 1.54 m. It is released from the top of a vertical circle (gravity p oints down on the page) with speed to = 4.01 m/s as shown in the figure. Defining the angle as shown, what is the ball's speed at = 21.7"? 17-1 5 pts 2o m/s (± 0.02 m/s)Explanation / Answer
The total energy is the same at both points.
Total(top) = Total(21.7deg)
PE(top) + KE(top) = PE(21.7deg) + KE(21.7deg)
You want to know speed, so you're mainly interested in the KE at 21.7degre.
KE(21.7deg) = KE(top) + (PE(top) - PE(21.7deg))
KE(21.7deg) = KE(top) + dPE
KE(21.7deg) = KE(top) + m g dh
(1/2) m v(21.7deg)^2 = (1/2) m v(top)^2 + (m * g * (L-(L*sin(theta)))) [cancel 0.5 and m from all terms]
v(21.7deg)^2 = v(top)^2 + 2g * (L-(L*sin(theta))))
v(21.7deg)^2 = 4.01^2 + 2*9.8*1.54[1 - sin21.7] = 35.104
v(21.7deg) = 5.92 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.