A ball with a mass of .100 kg is on a spring that is 10.0 m above the ground wit
ID: 2259442 • Letter: A
Question
A ball with a mass of .100 kg is on a spring that is 10.0 m above the ground with a spring constant of 543 N/m and has been compressed .125 m. When the spring is released the ball launches and then lands on the ground.
A. Determine the initial gravitational potential energy of the ball.
B. Determine the initial elastic potential energy of the ball.
C. Determine the initial kinetic energy of the ball.
D. Determine the final kinetic energy of the ball.
E. Determine the speed of the ball when it hits the ground.
Explanation / Answer
A) initial gravitational potential energy=mgh=0.1*10*9.8=9.8 J
B) initial elastic potential energy=0.5*kx^2=4.242 J
C) initial kinetic energy=0 J
D) final kinetic energy=9.8 J + 4.242 J=14.042 J
E) 0.5*mv^2=14.042
==> v=16.76 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.