During the winter break you go sledding with your friends. The hill you are sled
ID: 1430988 • Letter: D
Question
During the winter break you go sledding with your friends. The hill you are sledding on is L = 12 m long (that's the distance along the slope, not the vertical height of the slope) and slopes at an angle of = 25 degrees. At the bottom of the hill is a long horizontal stretch of snow where you slow down and stop.
If you start with zero velocity at the top of the hill and you stop a distance d = 21 m from the bottom of the hill, what is the coefficient of friction, k of the sled on the snow? Assume it is the same on both the hill and along the horizontal.
Give your answer to at least three significant figures.
Explanation / Answer
given theta = 25 degrees,
L = 12 m
so height (H) = L * cos ( theta) = 12* cos(25) = 11.0865 m
now let us use conservation of energy.
potential energy at top = velocity at bottom of hill.
let the velocity be V at bottom
so,
mgH = 0.5mV2
=>V= sqrt( gH) = sqrt (9.81*11.0865)= 10.4287 m/s
now , the sled stops after a distance of 21 m
so work done by friction =- k * m*g * d = change in kinetic energy
so ,
we have
final kinetic energy- initial kinetic energy = work done
=> 0- 0.5mV2= - k * m*g * d
=> 0.5*( 10.4287 m/s)2 = k * 9.81 * 21
=> k= 0.2639
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.