An object with a surface area of 3.00 m 2 and an emissivity = 0.80 has a tempera
ID: 1431093 • Letter: A
Question
An object with a surface area of 3.00 m2 and an emissivity = 0.80 has a temperature of 343 deg. C. What is the rate at which heat energy will be radiated by the object?
Explanation / Answer
Rate of Heat is given by P = sigma*emmisivity*A*T^4
sigma is stefan boltzmann constant = 5.67*10^-8 W/m2K4
P = 5.67*10^-8 *0.8*3*616^4
p = 19593.73 w
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.