An object with a mass of 10 kg is initially at rest at the top of a frictionless
ID: 2256485 • Letter: A
Question
An object with a mass of 10 kg is initially at rest at the top of a frictionless inclined plane that rises at 30 An object with a mass of 10 kg is initially at rest at the top of a frictionless inclined plane that rises at 30 An object with a mass of 10 kg is initially at rest at the top of a frictionless inclined plane that rises at 30 An object with a mass of 10 kg is initially at rest at the top of a frictionless inclined plane that rises at 30 degree above the horizontal. At the top, the object is initially 8.0 m from the bottom of the incline, as shown in the figure. When the object is released from this position, it eventually stops at a distance d from the bottom of the inclined plane along a horizontal surface, as shown. The coefficient of kinetic friction between the horizontal surface and the object is 0.20, and air resistance is negligible. Find the distance d.Explanation / Answer
v = sqrt(2*9.8*8sin(30)) = 8.854
ma = mu*mg
a = 0.2*9.8
v^2 = 2as
s = 8.854^2/(2*0.2*9.8) = 20 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.