Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object starts from rest and accelerates uniformly in a straight line in the p

ID: 2168566 • Letter: A

Question

An object starts from rest and accelerates uniformly in a straight line in the positive x direction.
After 11 seconds, its speed is 70.0 m/s.

a. Determine the acceleration of the object.







b. How far does the object travel during the first 11 seconds?






c. What is the average velocity of the object during the first 11 seconds?






d. The object continues to accelerate with the acceleration computed in 1.a. for another 5 seconds. Determine the final velocity at this time.









e. What was the objects displacement at this time?

Explanation / Answer

V=at,70=11a,a=70/11 m/sec^2 D=1/2(a)T^2=1/2(70/11)11^2=385meters avg V=385/11=35m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote