An object of mass m1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m2 = 3.90 kg with St
ID: 2166089 • Letter: A
Question
An object of mass m1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m2 = 3.90 kg with String 1 of length = 0.500 m. The combination is swung in a vertical circular path on a second string, String 2, of length = 0.500 m. During the motion, the two strings are collinear at all times as shown in the figure. At the top of its motion, m2 is traveling at v = 6.40 m/s.(a) What is the tension in String 1 at this instant?
? N
(b) What is the tension in String 2 at this instant?
?N
Explanation / Answer
(a) By v = r? =>? = v/r = 5.9/0.5 =>? = 11.8 rad/sec Thus the velocity of the m1 will be= r? = 1 x 11.8 = 11.8 m/s Thus by T = mv^2/r - mg =>T1 = [4 x (11.8)^2]/1 - 4 x 9.8 =>T1 = 517.76 Newton (b) By T = mv^2/r - mg =>T = [3.50 x (5.9)^2]/0.5 - 3.5 x 9.8 =>T = 209.37 Newton =>T2 = T1 + T =>T2 = 727.13 Newton (c) String 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.