An object of mass m1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m2 = 2.70 kg with St
ID: 2176537 • Letter: A
Question
An object of mass m1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m2 = 2.70 kg with String 1 of length script l = 0.500 m. The combination is swung in a vertical circular path on a second string, String 2, of length script l = 0.500 m. During the motion, the two strings are collinear at all times as shown in the figure. At the top of its motion, m2 is traveling at v = 5.80 m/s.(a) What is the tension in String 1 at this instant?
N
(b) What is the tension in String 2 at this instant?
N
(c) Which string will break first if the combination is rotated faster and faster?
string 1 string 2
Explanation / Answer
Given Mass m1 = 4.00 kg m2 = 2.90 kg Velocity of object 2 is v 2 = 4.60 m/s Angular velocity of the particle = v 2 / l = 4.60 m/s / 0.500 m = 9.2 rad /s Velocity of object 1 is v 1 = ( 2l ) = ( 2*0.500 m ) ( 9.2 rad /sec ) = 9.2 rad /s a) Tension in String 1 T 1 = m 1 v 12 / 2 l - m1g = ( 4.00 kg)( 9.2 rad/s )2 / 2( 0.5 m) - ( 4.00 kg ) ( 9.8 m/s ) = 299.36 N ____________________________________________________________ b) Tension in string 2 is T = ( m 2 v22 / l ) + T 1- m2g = ( ( 2.9 kg)(4.6 m/s)2 / 0.5 ) + 299.36 - ( 2.9 *9.8 m/s2 ) = 393.668 N ___________________________________________________________ c) String 2 will breaks first. = ( 4.00 kg)( 9.2 rad/s )2 / 2( 0.5 m) - ( 4.00 kg ) ( 9.8 m/s ) = 299.36 N ____________________________________________________________ b) Tension in string 2 is T = ( m 2 v22 / l ) + T 1- m2g = ( ( 2.9 kg)(4.6 m/s)2 / 0.5 ) + 299.36 - ( 2.9 *9.8 m/s2 ) = 393.668 N ___________________________________________________________ c) String 2 will breaks first.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.