An object of mass m 1 =129.1 g undergoes constant circular motion with radius 65
ID: 1352780 • Letter: A
Question
An object of mass m1=129.1 g undergoes constant circular motion with radius 65.6 cm on a flat frictionless table. It is connected by a massless string through a hole in the table to a larger object of mass m2=214.4 g. If, as the result, the hanging mass m2 is stationary, what is the angular speed of the rotating mass m1?
**********
CHEGG,
Please start with (show how you derive from) simple formulas (i.e. ac = (Vt2)/R = wVt = w2R and F = (mV2)/r and [arc length] = [angle in radians]/[t] etc.), and please show ALL your work. Thank you!
Explanation / Answer
Let T is acting on m2
if it is stationary
=> T = m2g
another mass m1 is on table ,if it is stationary
=> T = m1V^2/R OR m1W^2R ( centrifugal force balanced by tension)
=> m1W^2R = m2g
=> W = sqrt ( (0.2144*9.8)/(0.1291*0.656)) = 4.98 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.