An object of mass 4 kg starts at rest from the top of a rough inclined plane of
ID: 1364531 • Letter: A
Question
An object of mass 4 kg starts at rest from the top of a rough inclined plane of height 10 m as shown in Fig. 8-9. If the speed of the object at the bottom of the inclined plane is 10 m/s, how much work is done by the force of friction? Use g = 10 m/s2.
An object of mass 4 kg starts at rest from the top of a rough inclined plane of height 10 m as shown in Fig. 8-9. If the speed of the object at the bottom of the inclined plane is 10 m/s, how much work is done by the force of friction? Use g = 10 m/s2.
-200 J -100 J 100 J 0Explanation / Answer
Work done by the friction is the loss of energy which is the difference between the PE at the top and the KE when it reaches bottom.
mgh -Wf = mv2/2
Wf =4*10*10-4*10*10/2
Wf =200J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.