An object of height 2.1cm is placed 0.9meters away from a double convex lens. Th
ID: 1264403 • Letter: A
Question
An object of height 2.1cm is placed 0.9meters away from a double convex lens. The absolute value of the focal length of the lens is 1.8m.
a) What is the focal length of the double convex lens?
b) What is in m the position of the image formed by the lens?
c) What is the type of image formed?
1)real, upright, and enlarged 2) real, inverted, and enlarged 3) real, upright, and reduced
4) virtual, upright, and enlarged 5) virtual, inverted, and enlarged 6) virtual, upright, and reduced
A second double convex lens is placed 0.9m away from the first lens on the opposite side of the object (object
Explanation / Answer
a) +1.8 m
b) 1/s1 + 1/s1' = 1/f1
(1/0.9) + (1/di) = (1/1.8)
s1' = -1.8 m <<---------answer
position of the image formed by the lens = 1.8 m
c) 4)virtual, upright, and enlarged <<---------answer
d) s2 = 1.8+0.9 = 2.7 m <<---------answer
e)
1/s2 + 1/s2' = 1/f2
(1/2.7)+(1/s2') = 1/f2
f2 = 5.4 m <<---------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.