An object of height 0.1m is located 2m in front of a convex lens of focal length
ID: 2242658 • Letter: A
Question
An object of height 0.1m is located 2m in front of a convex lens of focal length of |f| = 0.5m A second convex lens of focal length |f| = 0.2m is located a distance L to the right of the first lens. The final image made by the second lens is 0.2m high and upright. (The net effect of the two lenses is to magnify the initial object by +2.) a. Find the position of the image made by the first lens. b. What does the magnification of the second lens have to be? c. Find L. An object of height 0.1m is located 2m in front of a convex lens of focal length of |f| = 0.5m A second convex lens of focal length |f| = 0.2m is located a distance L to the right of the first lens. The final image made by the second lens is 0.2m high and upright. (The net effect of the two lenses is to magnify the initial object by +2.) a. Find the position of the image made by the first lens. b. What does the magnification of the second lens have to be? c. Find L. An object of height 0.1m is located 2m in front of a convex lens of focal length of |f| = 0.5m A second convex lens of focal length |f| = 0.2m is located a distance L to the right of the first lens. The final image made by the second lens is 0.2m high and upright. (The net effect of the two lenses is to magnify the initial object by +2.) a. Find the position of the image made by the first lens. b. What does the magnification of the second lens have to be? c. Find L. An object of height 0.1m is located 2m in front of a convex lens of focal length of |f| = 0.5m A second convex lens of focal length |f| = 0.2m is located a distance L to the right of the first lens. The final image made by the second lens is 0.2m high and upright. (The net effect of the two lenses is to magnify the initial object by +2.) a. Find the position of the image made by the first lens. b. What does the magnification of the second lens have to be? c. Find L.Explanation / Answer
a) 1/2 + 1/S1' = 1/0.5
S1' = 0.67 m
m1 = -S1'/S1 = 0.67/2 = -0.335
b) M = m1*m2 = 2
m2 = 2/m1 = -2/.335 = -5.9701
c)m2 = S2'/S2 ===> S2' = S2*m2 = -5.9701*S2
1/S2 + 1/S2' = 1/f2
1/S2 - 1/5.9701*S2 = 1/0.2
S2 = 0.1665 m
L = S1'+S2 = 0.8365 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.