An object of mass 500 g is projected in the air at an angle of 30 deg with the h
ID: 1641349 • Letter: A
Question
An object of mass 500 g is projected in the air at an angle of 30 deg with the horizontal direction with a velocity of 10 m/s.
(a) The weight of the object; w = mg, m has to be in kg = g/1000
(b) the x –component (horizontal component) of the initial velocity: vxi = vi cos
(c) the y –component (vertical component) of the initial velocity: vyi = vi sin y vi = 10 m/s = 30 deg x
(d) the height the object rises: vfy2 = viy 2 + 2gy (e) time to reach the highest height: vfy = viy - g t (f) time of flight: Twice the time to reach the highest height
(g) the range of the projectile: vi 2 sin 2i/g or (vxi) x (time of flight)
(h) the velocity at the highest point, vyf
(i) the velocity just before touching the ground, vi (j) the kinetic energy at the moment of projection: ½ mvi 2
(k) the kinetic energy at the highest height, ½ mvxi 2
(l) the potential energy at the point of projection: mgh = ?
(m) the potential energy at the highest height: mgh = ?
(n) the angle of projection for which the range will the maximum, 2=90o
(o) the maximum range vi 2 /g=?
Explanation / Answer
As we know that
(a)
The weight of the object = w = mg = 0.500*9.8 = 4.9 N
(b)
the x –component (horizontal component) of the initial velocity: vxi = vi cos
the x –component (horizontal component) of the initial velocity: vxi = 10*cos30 = 8.660254 m/s
(c)
the y –component (vertical component) of the initial velocity: vyi = vi sin
the y –component (vertical component) of the initial velocity: vyi = 10*sin30
the y –component (vertical component) of the initial velocity: vyi = 5 m/s
(d)
the height the object rises: vfy2 = viy 2 + 2gy
As we know that at highest point
vfy = 0 m/s
the height the object rises: 0 = 5^2 - 2*9.8*y
y = the height the object rises = 1.275510204 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.