An object starts at time t = 0 seconds with a velocity of v 0 = +3 m/s and under
ID: 1587262 • Letter: A
Question
An object starts at time t = 0 seconds with a velocity of v0 = +3 m/s and undergoes a constant acceleration of a = -5 m/s2.
1) If the object had initially been moving twice as fast (6 m/s), how far would it have gone before its velocity reached zero? _______ meters
2) Suppose a second object begins moving with a constant speed of v = 3 m/s in the same direction from the same location at the same time as the object in part (4) above. At what time do the paths of these two objects once again cross? _______seconds
PLEASE EXPLAIN STEP BY STEP
Explanation / Answer
1.
using equation of motion
v^2 = u^2 + 2as
{ v is final velocity, u is initial vlocity and s is displacemnt }
0 = 6^2 - 2*5*s
s = 3.6 m
2.)
when both of the object cross again that mean displacement will be same
equting the equation for both the object
s= ut +0.5at^2
3t = 6t -0.5*5 *t^2
t = 1.2 sec
so after 1.2 sec body the object will meet again
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.